Blog
Coaching – chwilowa moda, czy sposób na rozwój osobisty?
Autor: Coaching CoachWise | 16 sierpień 2022
Coaching jest pojęciem, które zakorzeniło się już w języku polskim. I chociaż słowo coach z języka angielskiego oznacza po prostu trenera, to w Polsce pojęcie to funkcjonuje w dość ścisłym znaczeniu, kojarzonym bardziej ze światem biznesu aniżeli ze sportem. Zjawisko coachingu przybiera na sile. Coachowie są już zatrudniani nie tylko przez korporacje, ale także jako wsparcie dla osób indywidualnych w osiąganiu zamierzonych celów.
Coaching – czym jest?
Coaching to towarzyszenie w zmianie klienta. To wsparcie w definiowaniu celów, wyszukiwaniu rozwiązań, przezwyciężaniu ograniczeń, podejmowaniu decyzji i wykonaniu przemyślanych działań. Coach jest osobą, której celem jest pomoc podopiecznemu lub grupie podopiecznych w odkryciu drogi do obranego przez nich celu bez mówienia mu/im co konkretnie mają robić. Coach wspiera i stymuluje, zadaje pytania, uważnie słucha i dzieli się swoimi spostrzeżeniami, jednak działa w oparciu o założenie, że Klient jest zdolny i gotowy do wygenerowania swoich własnych rozwiązań.
Co istotne, relacja pomiędzy coachem a jego podopiecznym powinna być partnerska i opierać się na wzajemnym zaufaniu.
Coaching w pewnym stopniu opiera się na psychologii, ale nie można coachingu utożsamiać jednoznacznie z pracą z psychologiem, czy psychoanalitykiem.
Więcej informacji o różnicach w pracy z coachem, psychologiem i terapeutą znajdziesz w naszej strefie wiedzy
Coaching – rodzaje
Coaching jest stosowany jako wsparcie zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Jednakże najczęściej, chociaż nie jest to regułą, nie da się całkowicie oddzielić sfery prywatnej od życia zawodowego. Zdefiniowanych jest wiele rodzajów coachingu, w zależności od tego jakie kryteria przyjmiemy. Wyróżniamy m.in. coaching:
Coaching biznesowy – wspomagający rozwój oraz funkcjonowanie biznesu;
Coaching zawodowy/Coaching kariery – wspomagający karierę zawodową;
Executive coaching – dedykowany dla kadry zarządzającej biznesem, ze szczególnym uwzględnieniem relacji ze współpracownikami i podwładnymi.
Managerial coaching – dedykowany dla kadry kierowniczej na średnim szczeblu min.: chcącej spełnić cele operacyjne w zakresie celów organizacji
Directorial coaching – coaching dedykowany dla Dyrektorów, Szefów oraz Project Managerów aby rozwijać biznes i podnosić jego efektywność.
Coaching zespołów – coaching wspierający zespoły i ich wydajność, realizację zadań zespołów. Wzmacnia również ich wzajemne relacje.
Coaching grupowy – zamknięta formuła coachingu dla organizacji. Służy budowaniu zespołów, rozwijaniu relacji oraz koncentracji na strategicznych celach.
Life coaching – nakierowany na życie osobiste. Służy głownie poprawie jakości życia prywatnego dzięki pracy nad odnajdywaniem rozwiązań osobistych problemów i definiowaniem dróg do osiągnięcia wyznaczonych celów.
Na koniec
Po zróżnicowaniu coachingu można stwierdzić, że odnosi się on do różnych aspektów naszego życia, ale zawsze dotyczy rozwoju. Coaching przy tym pozwala na przyjrzenie się naszemu życiu i skupienia się na jego „poukładaniu”. Dzięki coachom często jesteśmy w stanie odkryć w sobie zalety, czy umiejętności, które znacznie ułatwiają poszukiwania rozwiązań, a których nie byliśmy dotąd pewni albo ich nieświadomi. To w dużej mierze sprawia, że coaching zdobywa coraz więcej sympatyków i coraz więcej osób chce pracować z coachem, widząc w tym dużą wartość. Niektórzy nawet, doświadczając skuteczności metod pracy coachingowej decydują się na związanie własnej przyszłości z zawodem coacha. W profesjonalnym przygotowaniu do prowadzenia coachingu pomagają szkoły coachingu jaką m.in. jest Akademia Coachingu CoachWise
Coaching jest tylko przydatnym narzędziem rozwoju osobistego? Czy jednak jego popularność wynika poniekąd z mody na ten rozwój?
Odpowiedź w obydwu przypadkach jest twierdząca, a jednocześnie niewykluczająca żadnej z nich. Coaching jest modny, ale to wcale nie oznacza, że nie jest dobrym sposobem na rozwój osobisty w sferze zarówno prywatnej, jak i zawodowej. Wystarczy spojrzeć na sportowców. Nawet najwybitniejsi z nich nie trenują samodzielnie, ale współpracują z trenerem. Ponieważ trener szybciej wypatrzy zarówno mankamenty i niedociągnięcia, jak i dostrzeże drzemiący w zawodniku potencjał.