Blog

Wywiad z Kristiną Dąbrowską Haugsand

14 luty 2021

Coachwise - warsztaty | szkolenia | coaching

Witaj, Krystyno, przede wszystkim przyjmij ogromne gratulacje! Z radością przyjęliśmy wiadomość, że zostałaś pierwszym polskim egzaminatorem w International Coach Federation! Opowiedz nam proszę w kilku słowach, jak do tego doszło – czy była to Twoja inicjatywa, czy otrzymałaś propozycję od ICF?

Kristina Dąbrowska Haugsand:
Dziekuję bardzo! Cieszę się, że tak miło zareagowaliście na moją nominację. Pytasz, jak do tego doszło. Tak, to była moja inicjatywa. Napisałam do kwatery głównej International Coach Federation i zglosiłam zainteresowanie. Dostałam bardzo entuzjastyczną odpowiedź i poczułam się serdecznie zaproszona do grona egzaminatorów.

CC:      Jakie wymogi trzeba spełnić, aby być międzynarodowym egzaminatorem ICF?

KDH:    Przede wszystkim trzeba być doświadczonym coachem posiadającym akredytację ICF co najmniej na poziomie PCC. Poza tym trzeba wykazać się znajomością kompetencji, które są wymagane na wszystkich trzech poziomach – ACC, PCC i MCC. Kandydat na egzaminatora po odbyciu wstepnego treningu dostaje do oceny wskazaną przez ICF sesję coachingową. W ten sposób ICF sprawdza wiedzę przyszłego egzaminatora, tzn. sprawdza ogólną jakość podanej przez niego informacji zwrotnej oraz trafność numerycznej oceny każdej z 11 kompetencji. ICF sprawdza więc, czy przyszły egzaminator posiada wiedzę, która jest mu niezbędna,  żeby trafnie ocenić umiejętności coacha starającego się o akredytację. Assessor (jak to się nazywa po angielsku) jest funkcją spoleczną i nie wiąże się z żadną formą wynagrodzenia.

CC:      Mówisz w kilku językach, czy będziesz egzaminować tylko w języku polskim?

KDH:   Nie, nie, egzaminuję po polsku i szwedzku, ale gdyby zaszła taka potrzeba, mogłabym też egzaminować po norwesku i po angielsku.

CC:      Co obecność polskojęzycznego eksperta w gronie egzaminatorów ICF oznacza dla wszystkich Polaków zainteresowanych uzyskaniem akredytacji ICF?

KDH:   Myślę, że to ma glównie symboliczne znaczenie. Ja jestem pionierem, otworzyłam drzwi, które były do tej pory zamknięte, za mną pójdą inni.
Dla wiekszości ludzi zdawanie egzaminu oznacza jakiś stres. Jeżeli egzamin ma się odbyć przez telefon i w dodatku po angielsku – stres rośnie. Znam osoby, które przystępowały do egzaminu i oblewały go z powodu zdenerwowania “językowego”.  Myślę, że możliwość zrobienia coachingu w swoim języku ojczystym zwiększa szanse bycia sobą i zrobienia dobrego coachingu – a co za tym idzie zdania egzaminu, czyli zdobycia akredytacji.

CC:      Jak  wyglada sytuacja w ICF – czy wielu Polaków stara się o akredytację?

KDH:    Żeby zdać egzamin po szwedzku, wielu coachów czeka miesiącami. W Polsce nie ma tego problemu, bardzo niewiele osób stara się o akredytację. Chciałabym zachęcić wszystkich, którzy rozważają tę możliwość, do podjęcia szybkiej decyzji. Coach posiadający akredytację pokazuje swoim klientom, całemu światu, no i sobie też, że traktuje na serio swoją przynależność do tego zawodu. Akredytacja ICF daje coachowi potwierdzenie jego kompetencji i jest pewnego rodzaju stemplem jakości jego coachingu.

CC:      Od kiedy możliwe jest zdawanie egzaminu w języku polskim?

KDH:   Teoretycznie od grudnia 2008, kiedy otrzymałam nominację, ale pierwszy egzamin po polsku odbył się dopiero w lutym 2009.

CC:      Jaki jest przebieg samego egzaminu?

KDH:    Egzamin trwa około godziny i odbywa się przez telefon. Przedmiotem egzaminu jest około półgodzinna sesja coachingowa przeprowadzona na żywo. Egzaminator jest najpierw klientem, a później zmienia role i daje coachowi krótką informację zwrotną na temat jego coachingu – zarówno silnych stron, jak i obszarów do rozwoju. Jeżeli wynik egzaminu jest pozytywny, ICF wysyła w przeciagu 4-6 tygodni list gratulacyjny. Jeżeli nie, coach dostaje wynik egzaminu z  zaproszeniem do następnego kroku.

CC:    Jesteś superwizorem i egzaminatorem CoachWise™. Co Twoja nowa rola oznacza dla naszych studentów?

KDH:   Dziekuję, że o to pytasz. Jako egzaminator muszę byc obiektywna, neutralna, po prostu “transparentna”. Żeby zapobiec ryzyku zaistnienia konfliktu interesów, nie mogę więc egzaminować kandydatów, którzy są absolwentami Akademii Coachingu™ Coaching Center. Wasi studenci powinni wiedzieć, że dopóki ja jestem jedynym polskojęzycznym egzaminatorem w ICF, nie mogą zdawać egzaminu po polsku. Pozostaje im więc zdawać egzamin w jakimś innym jezyku albo czekać. Jestem przekonana, że wkrótce bedziemy mieli przynajmniej dwóch albo trzech polskojęzycznych egzaminatorów ICF.

CC:     Dziękuję za wyjaśnienie, to dla nas ważna wiadomość. My też chcemy być transparentni w relacjach z naszymi studentami.

KDH:    Tak, wiem o tym i bardzo to doceniam.

CC:      Jesteś coachem z dużym doświadczeniem, poznałaś kilka różnych podejść do coachingu, za Tobą około 1000 godzin przepracowanych w relacji klient – coach.  Czy mogłabyś w kilku słowach opowiedzieć, jak w Twoją praktykę i rozumienie coachingu wpisuje się model CoachWise™?

KDH:   Model CoachWise™ jest dla mnie niezwykle ważnym uzupełnieniem mojego dotychczasowego coachingu, gdybym użyła metafory – ważnym muskułem, który znalazłam, wzmocniłam i mogę teraz świadomie uźywać. Trening na superwizora CoachWise™ byl dla mnie następnym etapem rozwoju i pewnego rodzaju spojrzeniem na coaching z innej strony. Przygotowując się do roli egzaminatora ICF odkryłam kolejne tajemnice coachingu… Jako coach nigdy nie skonczę się uczyć i odkrywać, świat coachingu jest ogromnie fascynujący i nie ma końca.

CC:     Krysiu, za Tobą kolejny krok w Twoim rozwoju jako coacha – możemy tak chyba powiedzieć o uzyskaniu tytułu egzaminatora ICF. A co przed Tobą?

KDH:   Coaching zespołów, team coaching… – to jest cos co mnie bardzo pociąga. Zmieniłam fokus, już nie zajmuję się coachingem dla rodziców nastolatków…

CC:      Jeszcze raz dziękuję, że poświęciłaś mi czas. Chcę, żebyś wiedziała, jak bardzo Cię cenimy i jesteśmy dumni z faktu, że z z nami współpracujesz. Wiemy od naszych studentów, że Twoje superwizje są bogate w informacje zwrotne, które dodają im skrzydeł. Wiemy też, że dzięki Twoim doświadczeniom egzaminy CoachWise jeszcze bardziej będą odpowiadały standardom International Coach Federation, a co za tym idzie, lepiej będą przygotowywały osoby szkolone przez Coaching Center do zdobycia certyfikacji ICF. Pozdrawiam Cię w imieniu całego zespołu..

Jeśli podobał Ci się artykuł udostępnij go: